A rendszerváltás, a piacgazdaságra való áttérés váratlanul, felkészületlenül érintette az ország lakosságát, köztük a kisgyermekes családokat is. Nőtt a munkanélküliség, a jövedelmi különbség, a szegény családok, benne a szegény gyermekek száma. A bekövetkezett gazdasági és társadalmi változások a bölcsődei hálózatra is kedvezőtlenül hatottak.
A bölcsődék és a férőhelyek száma folyamatosan csökkent. Ennek egyik oka a gyermeklétszám csökkenése, a másik tényező a bölcsődéket fenntartó önkormányzatok pénzügyi pozíciójának romlása. A helyzetet rontotta, hogy a 90-es évek elején az állam a bölcsődék fenntartásához semmilyen támogatást nem adott. A rendszerváltó évek az „üzemi” bölcsődék működésének végét is jelentették. 1990-1995 között a működő bölcsődék 37%-át bezárták.
Napjainkban a kisgyermekes családok számára egyre fontosabbá válnak a bölcsődei és a különböző gyermeknevelést segítő szolgáltatások. Az alapellátás és a szolgáltatások minőségi elemei gazdagodnak, azonban a bölcsődei férőhely továbbra is nagyon kevés.
A közeljövőben még több új bölcsődei férőhely kialakítására lesz szükség, mert a kormány 2010-től csökkenti a Gyermekgondozási Segély jogosultsági idejét.
Az LMP kifejezetten aggályosnak tartja, hogy a kisgyermeket vállaló családok helyzetét a kormány még tovább nehezíti, s előkészítetlen intézkedésével a gyerekvállalás elé további akadályokat gördít.
Az LMP szorgalmazza a bölcsődei férőhelyek számának növelését, új bölcsődék létesítését.
Akár a magánbölcsődék, családi napközik támogatásával is növelni kell a férőhelyek számát.
Gazdasági ösztönzőkkel segíteni kívánjuk, hogy a munkát vállalni akaró kisgyermekes anyák részmunkaidős álláshoz juthassanak.